Разлика помеѓу преработките на „Петерско Езеро“

с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Лерин (округ) со помош на HotCat)
с
|}
 
'''Петерско Езеро''' (на [[грчки јазик|грчки]]: ''Λίμνη Πετρών'', ''Лимни Петрон'') — [[езеро]] во [[Егејска Македонија]], [[Република Грција]], дел од групата на [[Егејски езера|Егејските езера]].
 
Езерото се наоѓа на териториите на [[префектура Лерин]] (Флорина), [[Општина Суровичево]], во северниот дел на котлината [[Острово (област)|Острово]] меѓу два крака на планината [[Ниџе]]. Надморска му висина изнесува 572 метри,а површината околу 12кв.км. Поврзано е со соседното [[Рудничко езеро]], од кадешто добива вода. Неговите води пак се влеваат во [[Островското езеро]]. На западен брег се наоѓа селото [[Петерско]] (Πέτρες), а во југозападниот [[Суровичево]] (Αμυνταίο).