Разлика помеѓу преработките на „Занает“

Додаден 1 бајт ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 49 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q4869079 (translate me))
с
[[Податотека:Samarlija.jpg|мини|десно|[[Самар]]џија како прави самари]]
[[Податотека:kopanicar.jpg|мини|десно|[[Копаничарство|Копаничар]] со својата резба]]
'''Занает''' е занимање кое бара конкретни работни вештини. Историски ова би било неиндустриско производство во мал број или количество. Човекот кој се занимава со занает се нарекува '''занаетчија'''.
 
Домаќинствата на занаетчиите не биле толку самоиздржувачки колку оние кои се занимавале со [[земјоделство]] и, како такви, директно зависеле од [[трговија|трговска размена]].