Разлика помеѓу преработките на „Кавкаски јазици“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 47 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q169921 (translate me))
с
* '''[[Јужни кавкаски јазици]]''' или исто така наречени ''картвелски'' го вклучува грузискиот јазик.
 
* '''[[Северозападни кавкаски јазици]]''' или исто така наречени ''абхаскоапхаско-адигејски'', ''сиркаски'' или ''понтиски'' го вклучува меѓу другите и кабардинскиот јазик.
 
* '''[[Североисточни кавкаски јазици]]''' или исто така нарчени ''дагестански'' или ''касписки'' ги вклучува чеченскиот јазик, аварскиот јазик, ингушетискиот јазик, лезгискиот јазик и други.