Разлика помеѓу преработките на „Луда Мара“

Додадени 8 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Додавање категорија)
с
| mouth = [[Вардар]]
| basin_countries = {{МКД}}
| length = 33,5 kmкм
| elevation = 860 mм
| discharge =
| watershed =
}}
'''Луда Мара''' е [[река]] што тече низ [[Кавадарци]]. Извира од висорамнината [[Витачево]].
 
Реката има многу низок водостој во текот на летните месеци. На пролет и на есен, или при обилни врнежи брзо надоѓа и за краток временски период, како "луда"„луда“, може да поплави голема површина. Градот [[Кавадарци]] често бил поплавуван од реката, откаде и го има добиено името
 
Реката тече низ [[Моклишко Езеро|Моклишкото Езеро]], кое е настанато со одрон на рид на 5 септември, 1956 година, којшто го преградил коритото на реката и го формирал езерото. Одронот закопал 12 луѓе и 1200 овци <ref name="factfile">{{цитирана веб страница | url = http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=F9B1A8FA3FB0154197EE106C5504A9FA&arc=1 |title = Сеќавање на природната катастрофа во кавадаречко | publisher = Днавник | accessdate = 13 септември 2010}}</ref>.