Разлика помеѓу преработките на „Манастир“

Додадени 89 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 67 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q44613 (translate me))
'''Манастир''' (грч: μοναστήριον ''монастирион'', '''самостан'''; од ''μόνος'' - еден, сам и ''στηρίζω'' - крепост; старословенски: '''општежитие''') е место каде се живее монашки живот во аскетство, пост, молитва послушност и сиромаштво.
Манастирите може да претставуваат помали цркви.
 
{{commonscat|Monasteries}}
 
Анонимен корисник