Разлика помеѓу преработките на „Франсиско Гоја“

Додадени 18 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
 
'''Франциско Хосе де Гоја''' ({{lang-es|Francisco José de Goya y Luciente}}; [[Фуентетодос]], [[Арагонија]], [[30 март]] [[1746]] - [[Бордо]], [[16 април]] [[1828]]) е— истакнат [[Шпанија|шпански]] [[сликар]] и [[гравер]] од времето на [[романтизам|романтизмот]].
 
Работел ѕидни композиции за цркви, нацрти за таписерии и сцени од секојдневниот живот. Неговата слика „[[Стрелањето на бунтовниците]]“ го одбележа почетокот на новата ера во европското сликарство. Автор е на неколку циклуси графики и цртежи. Од делата најпознати му се „[[Трети мај 1808]]“, „Борба со бикови“, [[„Гола Маја]]“ и „Облечена Маја“.