Разлика помеѓу преработките на „Сперматозоид“

Одземени 239 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
 
===Акрозом===
Akrozom je organela koja se nalazi u prednjem delu spermatozoida i služi za njegovu interakciju sa jajnom ćelijom prilikom oplođenja. Nastaje od Goldžijevog aparata tokom spermiogeneze kada se spermatide transformišu u spermatozoide.
Акрозом е огранела која што се наоѓа во предниот дел на сперматозоидот и служи за негова интеракција до јајце клетката за време на оплодувањето.
Се создава од [[Голџиев апарат]] за време на спермогенезата кога сперматидите се претвораат во сперматозоиди.
92

уредувања