Разлика помеѓу преработките на „Историја на Пиринска Македонија (1913 - 2005)“

с
нема опис на уредувањето
с (fixing dead links)
с
* '''1994'''
10.03. - Лидерот на ОМО Илинден, [[Јордан Костадинов]], на прес-конференција во Софија побара статус на [[автономна област]] за Пиринска Македонија. Остри реакции од бугарска страна.
5.10. - во селото [[Мусомишта]], Гоцеделчевско[[Неврокопско]], е формирана [[ОМО ИЛИНДЕН - Демократско движење]]. Лидер - [[Иван Сингартијски]].
15.04. - при обид да разлепат летоци за чествувањето на годишнината од смртта на Јане Сандански, тројца припадници на ОМО Илинден се тепани од полицајци во Благоевград.
23.04. - полицијата не дозволува на група од околу 100 луѓе да чествуваат, блокирајќи го патот кон неговиот гроб кај село [[Хотово]].
3.09. - ново крило на ОМО Илинден во [[Ќустендил]], именувано како ОМО „Македонија“ - претседател [[Крум Малинов]].
13.11. - Судот во Благоевград ја одби регистрацијата на ОМО Илинден (претседател Јордан Костадинов).
Сите пројави на организираните Mакедонци се забрането.Неколку лица се уапсени,а Васил Ѓуџемов, от село [[Ново Лески]], ГоцеделчевскоНеврокопско, е тепан при што се му искршени предните заби.Јордан Тошев е уапсен кај Смоиловата тврдина,поради тоа што фрлил цвеќа во нозете на полицајците.[http://www.bghelsinki.org/index.php?module=resources&lg=bg&id=259]
 
* '''1999'''