Разлика помеѓу преработките на „Февруарски поход“

Додадени 2 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Fevruarski pohod.jpg|thumb|290px|Движење на партизанските единици за време на Февруарскиот поход]]
'''Февруарски поход''' е поход на [[Народно ослободителна војска на Македонија|Народноослободителната војска на Македонија]], која во февруарина [[ 31 јануари 1944]] година извршила оперативни дејства на територијата на источна, централна, западна Македонија.
 
Во втората половина на декември 1943 година и во јануари 1944 година во [[Меглен]]ско, [[Егејска Македонија]], јужно од [[Кожуф]], се наоѓала главнината на македонската војска со партиското и военото раководство. По формирањето на Втората македонска бригада на [[20 декември]] [[1943]] година во тој реон, с. [[Фуштани]], [[Главен штаб на НОВ и ПОМ|Главниот штаб на НОВ и ПОМ]] формирал три борбени групи од воените единици што биле таму и им дал задача да тргнат во напад на окупаторските сили во [[Тиквеш]]ко, [[Гевгелиско]] и во [[Мариово|Мариовско]].<ref>[http://217.16.70.245/?pBroj=1397&stID=7759&pR=9 „Шеесет години од Февруарскиот поход на македонската војска“, Утрински весник, Број 1397, 16 октомври 2006]</ref>
20

уредувања