Разлика помеѓу преработките на „Лазар Личеноски“

Додадени 705 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Инфокутија Уметник
[[Податотека:Лазар Личеноски-Автопортрет.jpg|мини|десно|Авопортрет од 1947 г.]]
| bgcolour = #6495ED
| name = Лазар Личеноски
[[Податотека:| image = Лазар Личеноски-Автопортрет.jpg|мини|десно|Авопортрет од 1947 г.]]
| imagesize =
| alt =
| caption = Авопортрет од 1947 г.
| birthname =
| birthdate = 26 март 1901
| location = {{роден во|Галичник|Отоманска империја}} (денес [[Македонија]])
| deathdate = {{починал на и возраст|df=yes|1964|04|10|1901|03|26}}
| deathplace = {{починал во|Скопје|Македонија}}
| nationality = [[Македонец]]
| field =
| training =
| movement =
| works =
| patrons =
| influenced by =
| influenced =
| awards =
| website =
}}
 
'''Лазар Личеноски''' ({{роден во|Галичник}}, {{роден на|26|март|1901}} - {{починат во|Скопје}}, {{починат на|10|април|1964}}) — македонски [[експресионизам|експресионистички]] [[сликар]] и еден од најавтентичните сликари на македонскиот [[Пејзажно сликарство|пејзаж]], во кои внесувал и фолклорни елементи. Сликал и [[мртва природа]], [[портрет]]и и [[мозаик|мозаици]].<ref>{{наведена книга|last=Блаже Конески, Димитар Башевски|title=Ликови и теми|publisher=Култура|date=1990}}</ref><ref>{{наведена книга|first=Надица|last=Бошковска|title=Библиографија на македонската ликовна уметност|publisher=[[НУБ „Климент Охридски“]]|date=2000|edition=2}}</ref>