Разлика помеѓу преработките на „Лазар Личеноски“

Додадени 68 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Лазар Личеноски-Автопортрет.jpg|мини|десно|Авопортрет од 1947 г.]]
'''Лазар Личеноски''' ({{роден во|Галичник}}, {{роден на|26|март|1901}} - {{починат во|Скопје}}, {{починат на|10|април|1964}}) — македонски [[експресионизам|експресионистички]] [[сликар]] и еден од најавтентичните сликари на македонскиот [[Пејзажно сликарство|пејзаж]], во кои внесувал и фолклорни елементи. Сликал и [[мртва природа]], [[портрет]]и и [[мозаик|мозаици]].<ref>{{наведена книга|last=Блаже Конески, Димитар Башевски|title=Ликови и теми|publisher=Култура|date=1990}}</ref><ref>{{наведена книга|first=Надица|last=Бошковска|title=Библиографија на македонската ликовна уметност|publisher=[[НУБ „Климент Охридски“]]|date=2000|edition=2}}</ref>
 
== Образование ==