Разлика помеѓу преработките на „Лазар Личеноски“

Додадени 185 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена во текстот (од 46.217.17.237) и вратена ревизијата 2929092 на Addbot)
с
'''Лазар Личеноски''' ({{роден во|Галичник|Гостиварско}}, {{роден на|26|март|1901}} - {{починат во|Скопје}}, {{починат на|10|април|1964}}) бил македонски [[сликар]] и еден од најавтентичните сликари на македонскиот пејсаж, во кои внесувал и фолклорни елементи. Сликал и мртва природа, портрети и мозаици<ref>{{цитирананаведена книга|last=BlažeБлаже KoneskiКонески, DimitarДимитар BaševskiБашевски|title=LikoviЛикови iи temiтеми|publisher=KulturaКултура|date=1990}}</ref><ref>{{цитирананаведена книга|first=Надица|last=Nadica BoškovskaБошковска|title=BibliografijaБиблиографија naна makedonskataмакедонската likovnaликовна umetnostуметност|publisher=Narodna[[НУБ i„Климент Univerzitetska Biblioteka "Kliment Ohridski"Охридски“]]|date=2000|edition=2}}</ref>.
 
== Образование ==
 
== Кариера ==
Живеел во [[Белград]], а потоа во [[Скопје]]. Бил член на предвоената белградска група ''Облик''„Облик“.
 
Самостојно изложувал пред и по војната (за прв пат во [[1927]]) во [[Скопје]], [[Белград]], [[Загреб]], а учествувал (од [[1927]]) на групни изложби во [[Скопје]], [[Париз]], [[Белград]], [[Лондон]], [[Ливерпул]], [[Манчестер]], [[Солун]], [[Прага]], [[Софија]], [[Рим]], [[Букурешт]], [[Братфорд]], [[Канада]], [[Тунис]] и други места.
 
Ги насликал делата „Бачила“, „Долап“, „Афионски полиња“, „Охридски рибари„ и многу други.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Гостиварци]]
 
{{нормативна контрола|VIAF=42638238}}
[[Категорија:Галичани]]
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Личеноски, Лазар}}
[[Категорија:Македонски сликари]]
[[Категорија:ГостиварциГаличани]]