Кумички јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 19 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 29 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q36209 (translate me))
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за јазик
|име=КумискиКумички јазик
|изворноиме=КумыкКъумукъ
|изговор= ''кумиккъумукъ тил''
|држави= [[Русија]]
|регион= [[Дагестан]]
|сем1=[[Алтајски јазици|алтајски]]
|сем2=[[Турски јазици]]
|азбука=[[КумискаКумичка азбука]]
|ранк=
|нација=
}}
 
'''КумискиКумичкиот''' е [[турски јазици|турски јазик]], зборуван од околу 200,000 луѓе во [[Дагестан]] во [[Русија]]. Јазикот се пишувал со [[арапска азбука]] до 1928, потоа со [[латиница]] од 1928 до 1937 година и од 1937 па се до денес се пишува со [[кирилица]] поточно со [[кумискакумичка азбука]].
 
== Пишување ==
12

уредувања