Разлика помеѓу преработките на „Санкт Петербург“

Додадени 114 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 166 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q656 (translate me))
с
}}
 
'''Санкт Петербург''' е({{lang-ru|Санкт-Петербург}}) — еден од најголемите градови во [[Русија]] основан од страна на царот [[Петар Велики]] во [[1703]] година. Изграден е на мочурливо земјиште, а за време на неговата изградба загинале илјадници луѓе. Овој град е создаден за да ја отвори [[Русија]] за Западот, а во текот на наредните два века тој ја заменил [[Москва]] како центар на политичкиот живот во Русија.
 
Низ неговата историја, градот го сменил своето име три пати. За време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]], неговото име е сменето во Петроград. Во советската ера пак, вториот по големина град во [[СССР]] го носел името на [[Ленин]] - Ленинград. По падот на [[комунизам|комунизмот]], на градот му е вратено првобитното име, Санкт Петербург, иако неговите жители нагалено го викаат само Петар (Питер).
 
 
{{commonsрв|Category:Saint Petersburg}}
 
 
{{Русија-гео-никулец}}
 
{{Никулец од областа на географијата}}
 
{{Русија}}
{{Градови-херои на СССР}}
 
[[Категорија:Градови во Русија]]
[[Категорија:Санкт Петербург| ]]
[[Категорија:Градови-херои на СССР]]
 
{{Link FA|de}}