Мурманск: Разлика помеѓу преработките

Додадени 208 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 64 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1763 (translate me))
сНема опис на уредувањето
'''Мурманск''' е [[пристаниште]],н [[град]] и [[административен центар]] на [[Мурманска област|Мурманската област]] во [[северозапад]]ниот дел на [[Русија]] и лежи на [[брег]]от на [[залив]]от [[Кола (залив)|Кола]]. Лоциран е на 12 километри од [[Баренцово Море|Баренцовото Море]], на северниот дел на [[полуостров]]от [[Кола (полуостров)|Кола]], недалеку од границата на Русија со [[Норвешка]] и [[Финска]]. Има население од околу 310.000. И покрај стагнацијата и намалувањето на населението во [[град]]от, Мурманск останува најголем град [[север]]но од [[Северен поларен круг|Северниот поларен круг]].
 
 
{{Градови-херои на СССР}}
 
[[Градови во Русија]]
[[Категорија:Мурманска област]]
[[Категорија:Градови-херои на СССР]]