Разлика помеѓу преработките на „Куп на шампиони 1976/77“

Нема измена во големината ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Куп на Шампионишампиони 1976/77''' — 22-то издание на [[Лига на Шампионишампиони|Купот на Шампионитешампионите]], најсилnoto [[Европа|европско]] клупско [[фудбал]]ско натпреварување.
 
Финалето е одиграно на 25 мај 1977 на [[Стадион Олимпико|стадионот Олимпико]] во [[Рим]], каде што [[ФК Ливерпул|Ливерпул]] со резултат 3:1 ја победил [[ФК Борусија Минхенгладбах|Борусија Минхенгладбах]], со тоа освојувајќи ја својата прва титула во Купот на Шампионитешампионите. [[ФК Динамо Киев|Динамо Киев]] во четвртфиналето го елиминирал [[ФК Баерн Минхен|Баерн Минхен]], освојувач на Купот од претходните три сезони.
 
[[Западна Германија]] била единствена земја со два претставници, каде што покрај Баерн Минхен, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреварувала и [[ФК Борусија Минхенгладбах|Борусија Минхенгладбах]], првак на Западна Германија од претходната сезона.
 
 
{{Лига/Куп на Шампионишампиони}}
 
[[категорија:Сезони во Купот на европските шампиони]]