Разлика помеѓу преработките на „Сојуз на комунистите на Македонија“

с
нема опис на уредувањето
с
с
 
'''Сојуз на комунистите на Македонија''' ('''СКМ''') — македонски оддел на [[Сојуз на комунистите на Југославија|Сојузот на комунистите на Југославија]], владејачката партија во [[СФРЈ|СФР Југославија]] во текот на нејзиното постоење. До април [[1952]] го носи називот „'''Комунистичка партија на Македонија'''“ ('''КПМ''').
 
[[Податотека:Memorial Museum of CC of CPM 012.JPG|мини|лево|Куќата на Јовановци во [[Тетово]] во која е формирана Комунистичата Партија на Македонија на 19 март 1943]]
 
КПМ е основана на [[19 март]] [[1943]] година во [[Тетово]]. Нејзиниот прв Централен комитет бил во состав: [[Лазар Колишевски]] (политички секретар), [[Мара Нацева]] (организациски секретар), [[Цветко Узуновски]], [[Кузман Јосифовски - Питу]], [[Страхил Гигов]] и [[Бане Андреев]]. Првиот конгрес на КПМ се одржал во [[1948]] година.