Разлика помеѓу преработките на „Горноџумајски случувања“

с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Селам 1 меѓујазични врски во Википодатоци на d:q12277218)
с
'''Горноџумајските случувања''' или '''Горноџумајски атентати и убиства''' се серија атентати[[атентат]]и кои ги извршила десницата на македонското националноослободително движење врз припадници на левицата во септември [[1924]] година во [[Горна Џумаја]]. Атентатите се извршени по убиството на [[Тодор Александров]].
 
== Причини ==