Разлика помеѓу преработките на „Јазол (единица)“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 55 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q128822 (translate me))
с
{{другизначења4|Јазол (појаснување)}}
[[Податотека:Speyer Handlog.jpg|мини|десно|300п|Традиционален лог за мерење на брзина во јазли]]
'''Јазолот''' (крат. '''kn''' или '''kt''') е единица за [[брзина]] еднаква на една [[наутичка милја]] (1.852&nbsp;км) на [[час]]. [[Меѓународна хидрографска организација|Меѓународната хидрографска организација]] (IHO), каде членуваат сите поморски држави, ја претпочита кратенката ''kn'';<ref>{{цмс|url=http://www.nauticalcharts.noaa.gov/mcd/chartno1.htm |title = Графикон бр. 1: Положби, растојанија, насоки, компас|publisher=NOAA и Министерство за трговија на САД}} {{en}}</ref> но, мошне застапена е и кратенката ''kt'' (множ. ''kts'').<ref>{{цмс | title=Google-ов дигитрон | url=http://www.google.com/search?q=kt | quote=1 kt = 0.514444444 m/s | accessdate=5 април 2009}}</ref><ref>Кратенката ''kt'' се коси со истоветната кратенка за [[тон|килотон]] во SI</ref>. Јазолот како не е [[Меѓународен систем на мерни единици|SI-единица]], но е прифатен за употреба со единиците на SI.<ref name="nonSi">{{цмс | title = Единици вон SI прифатени за употреба со единиците на SI, и единици на основа на фундаментални константи | work = Брошура на SI (VIII изд.) | publisher = [[Меѓународно биро за тегови и мерки]] | url = http://www.bipm.org/en/si/si_brochure/chapter4/table8.html | quote = Јазолот се дефинира како една наутичка милја на час.}} {{en}}</ref> Оваа единица наоѓа поширока примена во светот во области како [[метеорологија]]та, [[морепловство]]то и [[воздухопловство]]то. На пример, бродот кој патува со 1 јазол долж некој [[меридијан]] поминува 1 [[лачна минута|минута]] [[географска должина]] за еден час. Единицата е наречена по [[јазол|јазлите]] на јажето на чиј крај е приврзан исечок од талпа наречен „[[лог (инструмент)|лог]]“.<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-leksikon/лог „лог“] - Лексикон на македонскиот јазик, он.нет</ref>
 
== Дефиниции ==