Разлика помеѓу преработките на „Диомидови Острови“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 32 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q204403 (translate me))
с
| additional info =
}}
'''Диомидовите Острови''' ({{lang-ru|острова Диомида}} или ''острова Гвоздева'', {{lang-en|Diomede Islands}}) се состојатцелина од два карпести острова:
 
* '''[[Мал Диомид]]''' (''Little Diomede'') им припаѓа на [[САД]] ([[Алјаска]]). На руски се нарекува ''остров Крузенштерна'', а ескимското име е ''Ignaluk'')