Разлика помеѓу преработките на „Славој Жижек“

Додадени 285 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox philosopher
| region = [[Западна филозофија]]
| era = [[20XX век|20XX]] / [[21XX век]]
| color = #B0C4DE
| image = Slavoj Zizek Fot M Kubik May15 2009 09.jpg
| caption = Славој Жижек во [[Варшава]], [[Полска]], 15 мај 2009 г.
| name = SlavojСлавој ŽižekЖижек
| birth_date = {{Birth date and age|df=yes|1949|3|21}}
| birth_place = [[Љубљана]], [[НароднаСР РепубликаСловенија|НР Словенија]], [[Федеративна Народна Република ЈугославијаФНРЈ]]
| death_date =
| school_tradition = [[Хегелизамхегелијанство]]<br/> [[Психоанализапсихоанализа]]<br/> [[Марксизаммарксизам]]
| main_interests = [[Онтологијаонтологија]]{{·}}[[Теоријатеорија на филмот]]<br/> [[Психоанализапсихоанализа]]<br/> [[Идеологијаидеологија]]{{·}}[[Теологијатеологија]]<br/> [[Марксизам]]
| notable_ideas =
| influences = [[Георг Вилхелм Фридрих Хегел|Г. В. Ф. Хегел]]{{·}}[[Фридрих Вилхелм Јозеф Шелинг|Ф. В. Ј. Шелинг]]<br/> [[Жак Лакан]]{{·}}[[Карл Маркс]]<br/> [[Фридрих Енгелс]]{{·}}[[Теодор В. Адорно]]<br/> [[Сигмунд Фројд]]{{·}}[[Владимир Илич Ленин]]<br/> [[Ернесто Лаклау]]<br/> [[Максимилијан Робеспјер]]<br/> [[Жан- Жак Русо]]<br/> [[Божидар Дебењак]]
| influenced = [[Мајкл Хардт]]{{·}}[[Аленка ЗупанчичЖупанчич]]{{·}}[[Тери Иглтон]]<br/>
}}
 
'''Славој Жижек''' (роден{{lang-el|Slavoj Žižek}}; р. [[21 март]] [[1949]]) е [[Словенија | словенечки]] [[филозоф]] и [[критичар на културата]]<ref name="Zizek Journal">{{cite web |url=http://zizekstudies.org/index.php/ijzs/index |title=International Journal of Žižek Studies, home page |accessdate=December 27, 2011}}</ref> кој работи во традициите на [[хегелизамхегелијанство]]то, [[марксизам|марксизмот]] и [[Жак Лакан|ЛакијанскаЛакановата]] [[психоанализа]]. Има придонесено за развојот на политичката теорија, теоријата на филмот и теоретската психоанализа. „Еден од најпознатите јавни интелектуалци на светот“, според [[Џон Н. Греј]]<ref>{{cite web |url=http://www.nybooks.com/articles/archives/2012/jul/12/violent-visions-slavoj-zizek/ |title=The Violent Visions of Slavoj Žižek |author=John Gray |date=July 2012 |work= |publisher=New York Review of Books |accessdate=27 June 2012}}</ref>, се смета дека „Жижек е денес она што [[Жак Дерида]] беше во осумдесеттите: омилен мислител за младата европска интелектуална авангарда“.<ref>{{cite news|first=Sean|last=O'Hagan|url=http://www.guardian.co.uk/culture/2010/jun/27/slavoj-zizek-living-end-times?INTCMP=ILCNETTXT3487|title=Slavoj Žižek: interview|work=The Observer|date=27 June 2010}}</ref>
 
Жижек работи како виш истражувач на Институтот за социологија и филозофија при Универзитетот во Љубљана, Словенија, а и како професор на Европската Постдипломска школа.<ref>{{cite web | url=http://www.egs.edu/faculty/slavoj-zizek/biography/ | title=Slavoj Zizek Faculty Page at [[European Graduate School]] (Biography, bibliography and video lectures) | publisher=[[European Graduate School]] | author= | accessdate=2010-09-23}}</ref> Како визитинг професор предавал и на Универзитетот во Чикаго, Универзитетот Колумбија, Лондонскиот Конзорциум, Универзитетот Принстон, Универзитетот во Њујорк и низа други. Во моментов е интернационален директор на Институтот за општествени науки Биркбек при Лондонскиот универзитет и претседател на Здружението за теоретска психоанализа од Љубљана.<ref>{{citation
| date=30 October 2007}}</ref>
 
Жижек користи примери од популарната култура да ја објасни теоријата на [[Жак Лакан]] и користи лаканијанскаЛакановата психоанализа, хегеловска филозофија и марксистичка критика на економијата за да ги интерпретира и зборува за совреемените општествени феномени, меѓу кои финансиската криза која започна во 2007 г. Во 2008 година во интервју со Ејми Гудман се опишал себеси како „[[комунист]] во квалификувана смисла“, а во 2009 г. како „радикален левичар“.<ref name="democracynow.org">[http://www.democracynow.org/2008/3/11/everybody_in_the_world_except_us ''Democracy Now!'' television program online transcript], 11 March 2008.</ref><ref name="http">{{cite web|url=http://www.democracynow.org/2009/10/15/slovenian_philosopher_slavoj_zizek_on_the |title=Slovenian Philosopher Slavoj Zizek on Capitalism, Healthcare, Latin American "Populism" and the "Farcical" Financial Crisis |publisher=Democracynow.org |date= |accessdate=2010-08-13}}</ref>
 
Жижек е [[атеист]]. Има изјавено дека не ја смета религијата за непријател туку за едно од полињата на борба. Тој исто така се има нарекувано и „христијански материјалист“. Тој верува дека универзалистичкиот аспект на христијанството треба да се секуларизира во милитантнен егалитаризам, наспроти „паганското сфаќање на судбина“<ref>[http://bad.eserver.org/issues/2002/59/zizek.html I am a Fighting Atheist: Interview with Slavoj Zizek], ''Bad Subjects'', February 2002.</ref> Овој универзализам тој го изведува од она за што верува дека е наводната христијанска смрт на Бог: Бог умрел на крстот и живее понатаму како „Светиот дух“, односно, во човечката заедница.{{Citation needed|date=November 2010}}
*[http://wsws.org/articles/2010/nov2010/zize-n12.shtml Zizek in Manhattan: An intellectual charlatan masquerading as “left”]
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Жижек, Славој}}
[[Категорија:Марксисти]]
[[Категорија:СловенциСловенечки философи]]
[[Категорија:Категорија:Марксистички философи]]
[[Категорија:Категорија:Марксистички теоретичари]]
[[Категорија:МарксистиЛуѓе од Љубљана]]