Разлика помеѓу преработките на „Сојуз на комунистите на Македонија“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 8 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1563709 (translate me))
с
}}
 
'''СојузотСојуз на комунистите на Македонија''' ('''СКМ''') била македонскамакедонски секцијаоддел на [[Сојуз на комунистите на Југославија|Сојузот на комунистите на Југославија]], владејачката партија во [[СФРЈ|СФР Југославија]] во текот на нејзиното постоење. До април [[1952]] го носи називот Комунистичка партија на Македонија (КПМ).
 
КПМ е основана на [[19 март]] [[1943]] година во [[Тетово]]. Нејзиниот прв Централен комитет бил во состав: [[Лазар Колишевски]] (политички секретар), [[Мара Нацева]] (организациски секретар), [[Цветко Узуновски]], [[Кузман Јосифовски - Питу]], [[Страхил Гигов]] и [[Бане Андреев]]. Првиот конгрес на КПМ се одржал во [[1948]] година.