Разлика помеѓу преработките на „Костур (округ)“

Додаден 51 бајт ,  пред 7 години
с
с
 
== Општини и општински единици ==
Округот се состои од три општини (посочени се и нивните броеви на картата).<ref name=Kallikratis>{{PDFlink|1=[http://www.kedke.gr/uploads2010/FEKB129211082010_kallikratis.pdf Каликратов закон за реформи во месната управа]}}</ref> Секоја општина е составена од извесен број општински единици, а секоја од нив има извесен број села[[населено место|населени места]] (понекогаш само едно).
 
Називите на општинските единици не секогаш се водат според некое населено место. Може да бидат сосема измислени, или пак дадени во чест на некоја личност (на пр. пропагандистот [[Јон Драгумис]]). Затоа, ваквите единици немаат [[македонски јазик|македонски]] имиња.