Разлика помеѓу преработките на „Степска клима“

Додадени 79 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q124196)
с
'''Степска клима''' ('''полуариднаполусува''' или '''полусуваполуаридна клима''') е посебен климатски[[клима]]тски тип, карактеристиченсвојствен за [[степа|степските предели]]. Се карактеризира со недоволни количества [[врнежи]], околу (300-400мм400 мм годишно,) и со релативно повисоки температури во летниот период од годината.
 
== Поврзано ==
* [[Степа]]
* [[Пустинска клима]]
 
[[Категорија:Клима]]