Разлика помеѓу преработките на „Катарска крстоносна војна“

с
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q51657 (translate me))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Крстоносни војни}}
[[Податотека:Pedro Berruguete - Saint Dominic Presiding over an AutoPedro_Berruguete_Saint_Dominic_Presiding_over_an_Auto-da-fe (1475)fe_1495.jpg|мини|лево|200|Доминик ја претставува инквизицијата против катар]]
'''Катарска крстоносна војна''' ([[1209]]–[[1229]]) е 20-годишна воена операција, којашто била започната од страна на Римската католичка црква со цел да се уништи ереста на катарите во [[Лангдок]]. Нејзината историската важност се должи на неколку причини: насилието е доста големо дури по средновековните мерки; црквата предлага законска одобрена власт над освоените земји на благородниците од Северна [[Франција]] и кралот на Франција, при што кон Франција се присоединуват реони, кои во тоа време имале блиски врски со [[Каталонија]].