Разлика помеѓу преработките на „КК Лирија“

Додадени 1.093 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
| историја =
| распаднат = /
| арена = [[СРЦ Кале]]
| локација = [[Скопје]]
| бои =
| лига = [[Прва македонска кошаркарска лига|Прва лига]]
| сезона = [[Прва македонска кошаркарска лига 2012/13|2012/13]]
| позиција = Супер Лига 5ти6<small>ти</small>
| вебместо = |
| h_pattern_b=_thinorangesides|h_body=orange|h_shorts=orange|h_pattern_s=_orangesides
==Историја==
 
Клубот првично е создаден во 1977 година во основното училиште "Лирија" во Скопје, и поради тоа клубот се вика Лирија. На почетокот во тогашниот состав играле воглавно поранешни и тогашни ученици од тоа училиште. Најголем придонес за клубот има веќе покојниот Ментаз Алајбегу. Овој човек е оној истиот голем вљубеник во спортот воопшто, а најмногу е познат по тренирање во борење слободен стил, односно тој ги открил државните и олимписките прваци во тогашна [[Југославија]]. Тоа се [[Шабан Трстена]], [[Шабан Сејдиу]], Бајрам Ќороли и многу други.
 
По основањето, клубот се натпреварувал во Втората македонска републичка лига, која била во состав на југословенскиот кошаркарски систем. Подоцна се пласирале во Првата македонска републичка лига. Во сезоната 1985/86 клубот се распаднал. Од 2007/08 клубот се обновил, со неколку активирања и паузи во меѓувреме.
 
Од сезоната 2008/09, клубот почнал со натпреварување во Третата лига и поради добриот успех напреднал во Втората лига за следната сезона. Во сезоната 2009/10 во Втората лига, Лирија завршила на седмото место, но бидејќи Лирија се фузирала со КК Плејмејкер Кубус кој бил прволигаш и така обезбедила прволигачки статус. Во сезоната 2010/11 во Првата лига, Лирија завршила на петтото место во Суперлигата, додека во [[Куп на Македонија во кошарка|Купот]] стигнале до четврфиналето. Во 2011/12, екипата стигнала до полуфиналето во Лигата и Купот. Во 2012/13, Лирија завршила на шестото место во Суперлигата, а во Купот до четвртфинале. Во 2013/14, Лирија за првпат во својата историја играла во финале односно во Купот, каде изгубила од [[КК МЗТ Скопје|МЗТ Аеродром]].
 
[[Категорија:Македонски кошаркарски клубови|Л]]