Разлика помеѓу преработките на „Анастас Јанков“

Одземени 65 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Во [[1885]] г. учествува во Српско-бугарската војна (на страна на Бугарите) и добива орден „За храброст“ од 4-ти степен.<ref>[http://www.kroraina.com/bugarash/macedonia/opalchenci.html Опълченци от Македония]</ref>
 
Неколку години по формирањето на ВМК станува негов член, и во [[1902]] г. заминува за Македонија, со цел да им помогне на тамошните свои сонародници. Подоцна оди во Грција и Србија, со мисија кај тамошните авторитети да добие поддршка за борбата за автономијата на Македонија. Јанков е еден од најголемите идеолошки противници на [[ВМОРО]] во однос на тоа дали Македонија треба да се ослободи однатре самостојно, или со помош на бугарската армија.<ref>[http://www.sitebulgarizaedno.com/index.php?option=com_content&view=article&id=395:2012-03-20-15-20-48&catid=29:2010-04-24-09-14-13&Itemid=61/ Анастас Јанков: „Моите възспоменания по македоно-одринския въпрос“, Синева, Софиja, 2003 г.]</ref> Неговата преголема доверба и наклонетост кон [[Гркомани|гркоманот]] [[Коте Христов]] од село [[Рулја]], [[Леринско]], сериозно ѝ наштетиле на Организацијата.<ref>Спомени на Пандо Кљашев за дејаниjaтa на Анастас Јанков во Леринско - [http://www.angelfire.com/super2/vmro-istorija/Knigi/spompk15.htmlhttp://www.angelfire.com/super2/vmro-istorija/Knigi/spompk15.html I дел], [http://www.angelfire.com/super2/vmro-istorija/Knigi/spompk16.html II дел], [http://www.angelfire.com/super2/vmro-istorija/Knigi/spompk17.html III дел], [http://www.angelfire.com/super2/vmro-istorija/Knigi/spompk20.html IV дел]</ref>
 
[[Податотека:Povik do Makedoncite Anastas Jankov 1902.jpg|лево|350п|мини|Повик до Македонците од Анастас Јанков]]
302

уредувања