Разлика помеѓу преработките на „Костур (округ)“

Додадени 130 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Таа се граничи со префектурите [[Префектура Лерин|Лерин]] на север, [[Префектура Кожани|Кожани]] на исток, [[Префектура Гребен|Гребен]] на југ и [[Префектура Јанина|Јанина]] на југозапад. Нејзина западна граница е [[Албанија]].
 
Поголеми планини се [[Нередска Планина]] на север, [[ГрамосГрамошта]] (Грамос) на југ. Најголема река е [[Бистрица (Грција)|Бистрица]]
Популарна дестинација за туризам е [[Костурско Езеро|Костурското Езеро]]
 
| [[Аренес]] || 2505 || [[Борботско]] || 500 07 || 24670-72
|-
| [[ГрамосГрамошта (село)|Грамошта]] (Грамос) || 2507 || [[ГрамосГрамошта (село)|Грамошта]]|| 522 00 || 24670-42
|-
| [[Кастраки (општина)|Кастраки]] || 2510 || [[Косинец]] || 520 50 || 24670-86