Разлика помеѓу преработките на „Тасос“

Одземен 11 бајт ,  пред 6 години
с
с
с ((Script) Duplicate: File:Thasos NASA photo.jpgFile:Thasos.jpg Exact or scaled-down duplicate: commons::File:Thasos.jpg)
 
== Информации ==
[[Податотека:Thasos NASA photo.jpg|мини|Стелитска снимка на Тасос од април 1993 г.]]
 
Највисоката точка на Тасос е Ипсарио, со 1.204 м. Главните земјоделски производи на островот се [[мед]] и [[маслиново масло]], како и [[вино]], а застапени се и одгледувањето на [[овца|овци]] и [[коза|кози]], како и рибарството. Во другите гранки спаѓаат дрвосечачката индустрија и туризмот. Рударската индустрија вклучува [[олово]], [[цинк]] и [[мермер]], особено во областа Панагија каде што една од планините близу Тракиското Море има голем каменолом. На југот на островот пак, постоел каменолом во античките времиња. Најважната гранка од сите, сепак, е [[туризам|туризмот]]. Тасос има неколку училишта, лицеј, гиманизија, црква и плоштад.
89

уредувања