Разлика помеѓу преработките на „Аминта III“

Додадени 492 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox person
[[Податотека:Amyntas III-161113.jpg|мини|300п|[[Статер]] на Аминта III]]
|image=Amyntas III-161113.jpg
|caption= Сребрен [[статер]] на Аминта III
|parents =Аридеј
|spouse=[[Евридика I Македонска|Евридика I]]
|children=[[Филип II Македонски|Филип II]]<br>[[Александар II Македонски|Александар II]]
|relatives =[[Александар III Македонски]]
|predecessor = [[Архелај I]]
|successor = [[Александар II Македонски|Александар II]]
[[Филип II Македонски|Филип II]]}}
 
'''Аминта III''' (или '''II''')син на Архидеј и дедо на [[Александар Македонски]], бил крал на [[Античка Македонија|Македонија]] од [[393 п.н.е.]] (или 389) до [[369 п.н.е.]]. Бил син на Аридеј и дедо на [[Александар III Македонски]].
 
Аминта дошол на тронот по десет години проблеми со наследството по убиството на [[Архелај I]]. Но тој имал многу непријатели во самата Македонија; во [[393 п.н.е.]] бил истеран од страна на [[Аргеј II]] и [[Илирија|Илирците]], но следната година си го повратил кралството со помош на [[Тесалија]].