Разлика помеѓу преработките на „Аминта III“

Одземени 70 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 21 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q313907 (translate me))
с
[[Податотека:Amyntas III-161113.jpg|thumbмини|300px300п|Дидрахма ([[статерСтатер]]) на Аминта III]]
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Amyntas III-161113.jpg|thumb|300px|Дидрахма ([[статер]]) на Аминта III]]
 
'''Аминта III''' (или '''II'''), син на Архидеј и дедо на [[Александар Македонски]], бил крал на [[Античка Македонија]] од [[393 п.н.е.]] (или 389) до [[369 п.н.е.]]
 
Аминта дошол на тронот по десет години проблеми со наследството по убиството на [[Архелај I]]. Но тој имал многу непријатели во самата Македонија; во [[393 п.н.е.]] бил истеран од страна на [[Аргеј II]] и [[Илирија|Илирците]], но следната година си го повратил кралството со помош на [[Тесалија]].
 
Склучил договор со [[Спарта]], кои му помагале да го намали [[Олинт]] ([[379 п.н.е.]]). Исто така, влегол во сојуз со [[Јасон од ФераФерски]] и предано одржувал пријателство со [[Атина]].
 
Од неговата жена, [[Евридика II]] имал три сина, од кои сите подоцна станаа македонски кралеви: [[Александар II]], [[Пердика III]] и [[Филип II Македонски]].
 
 
{{Кралеви на Античка Македонија}}