Бакирќој: Разлика помеѓу преработките

Одземени 106 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|}
 
'''Бакирќој''' е({{lang-tr|Bakırköy}}) — големa, и најгусто населбанасделена со средна класанаселба на станбени објекти во [[Истанбул]], [[Турција]], на европската страна од градот, помеѓу главниот пат E5 и брегот на [[Мраморно Море]]. Местото е важен трговски и трговски центар за Истанбул.
 
== Историја ==
Во времето на [[Византија]], овој регион се наоѓал надвор од градот и се викал ''Хебдомон''. Овде, царот [[Валент]] ја изградил својата резиденција. Освен ова, овде се наоѓала и црквата Свети Јован во која бил погребан [[Василиј II Македонецот]]. Преградието служело за собир на византиската армија. Подоцна, ова место било наречено ''Макохори'' (далечно место) каде биле изградени голем број на куќи.
 
Денеска, регионот е еден од поразвиените трговски центри во градот. Овде се наоѓаат голем број на трговски центри, кина, кафулиња, барови и слично. Овој регион е лесно поврзан со јавниот превоз на градот, бидејќи преку него минуваат голем број на автобуси. Во близина на Бакирќој се наоѓа авиопревозникот [[Турска национална авиокомпанија|Турската национална авиокомпанијаТАВ]].<ref>"[http://www.thy.com/en-INT/corporate/contact_us/index.aspx Contact Us]." [[Turkish Airlines]]. Retrieved on 24 June 2009.</ref>
 
== наводиНаводи==
{{reflistнаводи}}
 
== Нaдворешни врски ==
* [http://www.Bakirkoy.gov.tr Управа на Бакирќој]
 
{{Шаблон:Населби во Истанбул}}