Разлика помеѓу преработките на „Фердинанд II (Арагон)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
Преку бракот со [[Изабела I од Кастилја]] создале [[личен сојуз]] помеѓу соседните кралства [[Арагон]] и [[Кастилја]] по што следело обединување на нивните територии и создавање на заедничка држава [[Шпанија]], именувана според античкото римско име ''Хиспаниа'', иако заедничката држава формално не била администрирана како единствена, туку како две посебни, сѐ до 18. век.
 
Фернандо и Изабела ги протерале [[Маври]]те од [[Пиринејскиот полуостров]] и ја освоиле нивната територија и последна [[муслиман]]ска енклава на Европско тло - [[Гранада]] во 1492. Истата година, го испратиле [[Кристофер Колумбо]] во експедиција кон новиот свет. Исто така во 1492. со [[Декретот од Алхамбра]] ги условиле [[евреиЕвреи]]те да го прифатат христијанството или да ги напуштат Арагон и Кастилја, што довело до голема миграција на стотици илјади евреиЕвреи кон Португалија и цела Европа. Во 1494. со Договорот од Тордесиљас постигнале спогодба со [[Португалија]] за поделба на светот надвор од Европа.
 
Со цел да го зајакнат католицизмот, во 1478. ја создале [[Шпанска инквизиција|шпанската инквизиција]], која била под нивна директна власт, за разлика од средновековната која била под контрола на папата.
 
== Заклучок ==
Фернандо и Изабела постигнале ефикасен сојуз во текот на владеењето: Шпанија била обединета, териториите проширени, верски обединета со протерувањето на муслиманите и евреитеЕвреите, основале војска и морнарица која ќе биде основа на освојувањата на светот во следните 150 години, црквата била реформирана. Со сите овие постигнувања, како и со откритијата на нови територии и природни богатства во Новиот свет, Фердинанд и Изабела ја создале првата светска сила во денешното значење.
== Наводи ==
{{наводи}}
{{DEFAULTSORT:Фернандо 02 Of Aragon}}
{{Шаблон:Монарси на Шпанија}}
 
{{Шаблон:Монарси на Шпанија}}
 
{{DEFAULTSORT:Фернандо 02 Of Aragon}}
[[Категорија:Родени во 1452 година]]
[[Категорија:Починати во 1516 година]]