Фердинанд II (Арагон): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q12860)
сНема опис на уредувањето
| name =Фердинанд II
| title = Крал на Арагон, Крал на Кастилја и Леон
| image =[[Податотека:Michel Sittow 004.jpg|200px|Фердинанд II]]
| succession =Крал на [[Арагон]]
| reign =[[20 јануари]] [[1479]] - [[23 јануари]] [[1516]]
| coronation =
| predecessor =[[Хуан II од АрагонАрагонски|Хуан II]]
| successor =[[Хуана Кастилјска|Хуана I]] и [[Карлос I]]
| succession1 =Крал на [[Кастилја]]
| buried =[[Гранада]]
}}
'''Фернандо II од АрагонАрагонски''', познат и како '''Фернандо Католикот''' ([[шпански]]: ''Fernando II de Aragón y V de Castilla "el Católico"'') бил крал на [[Кралство Арагон|Арагон]] (1479. – 1516.), [[Сицилија]] (1468. – 1516.), [[Неапол]] (1504. – 1516.), [[Валенсија]], [[Сардинија]] и [[Навара]], Гроф на Барселона, крал на [[Кастилја]] (1474. - 1504., преку бракот со Изабела I), а потоа и регент на Кастилја во име на своjата ментално болна ќерка Јоана од 1508. до својата смрт.
 
Заедно со сопругата, кралицата [[Изабела од Кастилја]], Фердинанд бил успешен владетел кој ги поставил основите на Шпанија како единствена држава и европска и светска сила.
== Владеење ==
 
[[Податотека:FerdinandIsabellaSpain.jpg|thumb|left|220px|Свадбен портрет на Фердинанд II од АрагонАрагонски и Изабела од КастилјаКастилјска.]]
Преку бракот со [[Изабела I од Кастилја]] создале [[личен сојуз]] помеѓу соседните кралства [[Арагон]] и [[Кастилја]] по што следело обединување на нивните територии и создавање на заедничка држава [[Шпанија]], именувана според античкото римско име ''Хиспаниа'', иако заедничката држава формално не била администрирана како единствена, туку како две посебни, сѐ до 18. век.