Разлика помеѓу преработките на „Пергамент“

Одземени 3 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 51 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q226697 (translate me))
с
 
== Пергаментот денес ==
И денес пергаментот се употребува за различни свечени пригоди, кога е потребно да се изработат повелби, признанија и слично ([[Версајски договор|Версајскиот договор]], [[Декларација на Обединетите нации|Повелбата на ОНООН]], [[Нобелова награда|Нобеловата награда]] и др.).
 
== ИзвориНаводи ==
{{reflistнаводи}}
 
[[Категорија:ПисменаПисмено комуникацијаопштење]]
[[Категорија:Материјали за пишување]]
[[Категорија:Животински производи]]