Разлика помеѓу преработките на „Највисок државен домен“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 57 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q42032 (translate me))
с
[[Податотека:ТочкаМК.jpg|thumb|150px|right|Кодот на Македонија на интернетсемрежјето е „[[.mk]]“.]]
 
'''ДржавенНајвисок код на главен интернетдржавен домен''' (или '''Интернетдржавен доменкод на државатаглавен семрежен домен''') е [[највисок домен|највисокиот домен]] на именската интернет[[семрежје|семрежја]] адреса кој се доделува на една држава; т.е. последните две букви од интернетсемрежната адресатаадреса.
 
Сите државни интернетсемрежни кодови се долги две букви, ги доделува Агенцијата за доделување на броеви на интернетсемрежјето (IANA)<ref>[http://www.iana.org/ Официјална страница на ИАНА]</ref> според упатството [http://tools.ietf.org/html/rfc1591 РФЦ 1591] кое кореспондира со стандардот [http://www.iso.org/iso/country_codes.htm ИСО 3166-2 алфа-2] со неколку исклучоци.<ref>{{цитирана веб страница |url=http://tools.ietf.org/html/rfc1591#section-4 |title=RFC 1591 - Domain Name System Structure and Delegation |year=1994 |month=March |author=[[Jon Postel]] |accessdate=2008-09-09 }}</ref><ref>{{цитирана веб страницанмс |url=http://www.iso.org/iso/country_codes.htm |title=ISO 3166 Maintenance agency|author=[[ISO]] }}</ref>
 
Државите имаат национален опслужувач на државниот интернетсемрежен домен, кој ги доделува имињата со државната наставка, и ги насочува пребарувањата на адреси со тој државна наставка.
 
Државниот код за Македонија е '''[[.mk]]''' и улогата на доделување на интернетсемрежни имиња со врвен домен „.mk“ му е делегирана на [[Марнет]].
 
== Наводи ==
{{Домени}}
 
[[Категорија:ИнтернетСемрежни домени|*Главен]]
[[Категорија:Државни кодови|Главен интернет домен]]
 
[[de:Top-Level-Domain#Länderspezifische Top-Level-Domains (ccTLD)]]