Разлика помеѓу преработките на „Млечен Пат“

Одземени 35 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q321 (translate me))
с
 
[[Податотека:Milky Way 2005.jpg|right|thumb|300px| Графички приказ како изгледа нашата галаксија доколку се набљудува одозгора]]
'''Млечен Пат''' (на [[латинскилат.]] ''Via Lactea,''); сонароден корениназив; во'''Гумно''' [[Грчкиили јазик|грчкиот]]'''Кумова терминСлама'''— Γαλαξίας (Galaxias) ), е [[спирална [[галаксија]] која припаѓа на локалната група на галаксии во нашиот универзум. Иако Млечен Пат е само една од билијардата галаксии кои егзистираат во познатиот универзум, галаксијата е од особено значење на човештвотот и е дом на нашиот [[сончев систем]].
Терминот „Млечен“ потекнува од лелеавата бела светлика која се простира над земјината атмосфера, видлива од [[Земја]]та. Светлината е создадена од сјајот на сите ѕвезди во оваа галаксија, која е најсветла во делот каде што е [[соѕвездие]]то – [[Стрелец (соѕвездие)|Стрелец]], кон галактичкиот центар.