Разлика помеѓу преработките на „Пајак (планина)“

Додадени 78 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| label_position = right
| location = [[Егејска Македонија]], [[Грција]]
| range = [[Централна Македонија (периферија)|Централна Македонија]]
| lat_d = 40 | lat_m = 57 | lat_s = 11.51 | lat_NS = N
| long_d = 22 | long_m = 20 | long_s = 8.98 | long_EW = E
'''Пајак''' ({{lang-el|Πάικο}}, ''Пајко'') — [[планина]] во [[Егејска Македонија]], денес [[Грција]].<ref>[http://www.axioupolis-nhm.gr Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αξιούπολης]</ref>
 
Планината се наоѓа во централниотсеверниот централен дел на [[Егејска Македонија]] и низ неа минуваат границите на Пеонија (Пајонија), (на исток), Меглен (на запад) и Постол на југ на областа [[Централна Македонија]].
 
Највисок врв е Поглед (''Πογλέτι'', ''Поглети'') - 1.650&nbsp;м. Други врвови се Вртоп (''Βερτόπια'', ''Вртопија''), 1.490&nbsp;м и Гроб (''Γκροπ'', ''Гроп''), 1.458&nbsp;м.