Разлика помеѓу преработките на „Пајак (планина)“

Одземени 46 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| coordinates_ref = <ref>[http://www.wolframalpha.com/input/?i=mount+paiko+coordinates]</ref>
}}
'''Пајак''' ({{lang-el|Πάικο}}, ''Пајко'', катаревуса: ''Πάικον'', ''Пајкон'') е [[планина]] во [[Егејска Македонија]], денес [[Грција]].<ref>[http://www.axioupolis-nhm.gr Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αξιούπολης]</ref>
 
Планината се наоѓа во централниот дел на [[Егејска Македонија]] и низ неа минуваат границите на Пеонија (Пајонија), (на исток), Меглен (на запад) и Постол на југ на областа [[Централна Македонија]].