Разлика помеѓу преработките на „Прва фудбалска лига на Македонија 2007/2008“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Фудбалската сезона 2007/2008''' била шеснаесеттото по ред фудбалско првенство во [[Прва Македонска Лига (фудбал)|прватаПрвата лигамакедонска нафудбалска Република Македонијалига]]. Шампион во таа сезона бил [[ФК Работнички Кометал]] и со тоа обезбедил место во првата рунда од квалификациите за [[УЕФА Лига на шампиони]]. Второто место го освоил [[ФК Милано]] со што освоил место во првата рунда од квалификациите за [[Лига Европа|УЕФА купКупот]]от, а третото место, место коешто порано водело во [[Интертото куп]]от кој бил укинаат таа сезона, го освоил [[ФК Пелистер]] со што исто така се квалификувал во [[УЕФА куп]]отКупот. Испаднале [[ФК Шкендија Тетово|ФК Шкендија 79]] и [[ФК Цементарница]].
 
== Конечна табела ==