Габа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 136 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q764 (translate me))
Нема опис на уредувањето
 
* [[Столпчести габи]] - Basidiomycetes
: [[Печурка|Печурките]] живеат сапрофитски, на изгниените стебла, по кората на дрвјата, во ливадите и пасиштата. Тие формираат големи, лесно забележливи плодни тела, со форма на чадорче со дршка. Речиси кај сите нив [[мицелиум]]от е повеќегодишен. Презимуваат во почва или на дрво и секоја година формираат плодни тела. Плодните тела им се разликуваат според формата, големината, бојата, градбата, конзистенцијата, трајноста. За исхрана се употребува [[полска печурка|полската печурка]] - Agaricus, која расте секаде каде што има природно ѓубре, а се развива од мај до октомври. Кај нас се користи [[шампињон]]от, во свежа и конзервирана состојба. Меѓу печурките има и такви кои се многу отровни и смртоносни за човекот. Најотровна печурка е [[муварка]]та, која на изглед е многу убава и има црвено чадорче со бели даммки ( [http://www.hendra-holidays.com/libraries/2011_website/fly-agaric-amanita-muscaria-mushrooms-john-short.sflb.ashx Amanita Muscaria] )
 
 
Анонимен корисник