Разлика помеѓу преработките на „Ислам“

Одземен 151 бајт ,  пред 6 години
с (Отстрането уредувањето на 88.64.6.95 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
Иако денес како исламско движење се представува [[фундаментализам|фундаменталниот]] [[исламизам]], постојат многу [[либерални движења во Исламот]], кои бараат алтернативни начини како исламски одговор на современите проблеми.
 
Еден предлог е класичните исламски закони да се адаптираат на современите прилики. Ова движење не сака да ги менува базите на исламот, туку само да најде начин за спречување на погрешни толкувања и злодела во име на религијата. (Видете [[Современа исламска философија]] за понатамошна елаборација на оваа тема.)
 
=== Демографија на исламот денес ===
Анонимен корисник