Ултразвук: Разлика помеѓу преработките

Одземени 30 бајти ,  пред 8 години
с
Отстрането уредувањето на 77.29.90.141 (разговор), вратено на последната верзија на 31.11.72.156
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 77.29.90.141 (разговор), вратено на последната верзија на 31.11.72.156)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}ШИКО Е АПАШ КОЈН}
 
 
'''Ултразвукот''' е звук чија фрекфенција е над горната граница за слушање на човечкото уво, која изнесува над 20 kHz. Некои животни како на пр кучињата, глувците и други имаат способност да го слушнат ултразвукот. Помладите особи, особено децата имаат способнот да слушнат звуци коа се наоѓаат на повисоката граница. Како човек старее така и границата за слушање му опаѓа. Високите звучни фрекфенции се составен дел од спекарот на фрекфенции кој го произведува некој извор на звук, а спектарот на звучни фрекфенции ја сочинува бојата на звукот. Опаѓањето на чујноста на високите фрекфенции како и бојата на звукот се менува со стареење на човекот, што значи дека симфониски оркестар или звук од виолина различно ко слуша дете од 6, возрасен човек од 40 год и старец од 70 години.
Најголема примена на ултразвукот има во медицината – ултразвучна дијагностика но се користи и за многу други цели ( за откривање на јато риби и подморници таканаречен сонар). Принципот на кој се користи ултразвукот е многу едноставен.