Разлика помеѓу преработките на „Роза Луксембург“

Одземени 36 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Zetkin luxemburg1910.jpg|thumb|right|Роза Луксембург]]
 
'''Роза Луксембург''' ({{lang-de|Rosa Luxemburg}}, {{lang-pl|Róża Luksemburg}}; {{роден на|5|март|1870}} - {{починал на|15|јануари|1919}}) — познат [[Марксизам|марксистички]] деец, теоретичар и политичар. БешеБила една од главните теоретичари на [[Социјалдемократска партија на Германија|Социјалдемократската партија]] на [[Германија]] и една од водечките личности на левото крило на социјалдемократијата во меѓународни рамки. Голем противник на [[Прва Светска војна|Првата светска војна]] и на политиката на германската социјалдемократија, Роза Луксембург заедно со [[Карл Либкнехт]] го основа „[[Спартаков сојуз|Спартаковиот сојуз]]“. Поради своите антивоени ставови бешебила затворена од страна на германската влада. По избувнувањето на револуцијата во Германија во ноември [[1918]] бешее ослободена од затвор и се зафати со обединување на левоориентираните социјалдемократски групи во Комунистичката партија на Германија. По неуспешните демонстрации од јануари [[1919]], Роза Луксембург заедно со Карл Либкнехт бешее заробена од десничарските „[[Слободни трупи]]“ и набрзо бешее убиена.
 
== Живот ==
Родена е во [[Замошќ]], [[Полска]] како '''Розалија Луксембург'''. Потекнува од [[Евреи|еврејско]] демејство и е најмала од петте деца. Во [[1889]] на 18 години, нејзината револуционерна агитација ја принудува да се пресели во [[Цирих]], Швајцарија за да избегне затвор. Во Цирих таа продолжува со својата револуционерна активност, истовремено студирајќи политичка економија и право. Се стекнува со докторат во [[1898]]. Таму таа се запознава со многу руски социјалдемократи, меѓу кои и водечките членови на партијата: [[Георги Плеханов]] и [[Павел Акселорд]]. Не помина долго време додека Луксембург ги нагласи остро теоретски разлики со Руската партија, првенствено околу прашањето на независноста на Полска: Луксембург веруваше дека [[самоопределување]]то го ослабува меѓународното социјалистичко движење и само и’ помага на буржоазијата да го зајакне своето владеење врз новите независни нации. По ова прашање Луксембург не се согласуваше ниту со Руската ниту со Полската социјалистичка партија, кои веруваа во правата на руските малцинства на самоопределување. Не согласувајќи се со нив, Луксембург помогна во создавањето на Полската социјалдемократска партија.
 
Во текот на ова време Луксембург го среќава својот животен сопатник [[Лео Јогишес]], кој во тоа време ја предводи Полската социјалистичка партија. Додека Луксембург бешее гласноговорник и теоретичар, Јогишес ја дополнуваше како организатор на партијата. Тие развија интензивни лични и политички врски до крајот на нивните животи.
 
Луксембург во 1898 отпатува од Цирих за Берлин и таму се приклучи на Социјалдемократската работничка партија на Германија. Брзо по вклучувањето во партијата, започна нејзината најжива револуционерна агитација и почнаа да се појавуваат нејзините најважни дела. Изразувајќи ги главните теми на дебатата во германската социјалдемократија во тоа време, таа во 1900 ја напиша „Реформа или револуција", насочена против ревизијата на марксистичката теорија од страна на [[Едуард Бернштајн]].
 
Додека Луксембург ја поддржуваше реформистичката активност (во смисла на [[класна борба]]), целта на овие реформи бешебила да се изврши револуција. Таа нагласуваше дека бескрајните реформи трајно би го поддржувале владеењето на буржоазијата, долго време по можноста преку пролетерска револуција да се почне да гради социјалистичко општество. Во оваа смисла, Луксембург заедно со [[Карл Кауцки]] помогна во спречувањето на влијанието на [[ревизионизам|ревизионизмот]] во Германската социјалдемократска партија.
 
Со револуцијата од [[1905]] во [[Русија]], Луксембург го пренасочи своето внимание кон социјалистичкото движење во Руската империја. Таа застана зад ставот дека рускиот пролетаријат ќе ја предводи социјалистичка револуција; наспроти ставот на [[меншевици]]те и [[есери]]те (социјалистите-револуционери) и поддржувајќи ја Болшевичката партија. Луксембург отиде во [[Варшава]] во помош на руското револуционерно зајакнување и бешее притворена поради нејзините активности.
 
Во [[1906]] таа почна силно да ја брани теоријата за „масовниот штрајк" како најважното револуционерно оружје на пролетаријатот. Овој нејзин стремеж наиде на остра реакција во редовите на Германската социјалдемократска партија, во прв ред од страна на [[Август Бебел]] и [[Карл Кауцки]].
Пред Првата Светска Војна, во [[1913]] година ја напиша „Акумулацијата на капиталот", дело во кое се објаснува движењето на капитализмот во насока на [[империјализам]]. Со почетоците на Првата Светска Војна таа верно застана против социјал-шовинистичкото гледиште на германската социјалдемократија, која ја подржуваше германската агресија и припојувањето на други земји. Заедно со Карл Либкнехт, Луксембург ја напушта Социјалдемократската партија и ја формира Групата Интернационала, која подоцна се преименува во Спартаков Сојуз и кој, наспроти верноста кон националната власт на официјалната социјалдемократија, агитираше германските војници да го свртат оружјето против својата влада и да ја соборат.
 
За оваа револуционерна агитација, Луксембург и Либкнехт беа уапсени и затворени. Во затвор Луксембург прележува поголем дел од Првата светска војна: од февруари [[1915]] до февруари [[1916]] и од јули 1916 до ноември [[1918]] година. Додека бешее во затвор, таа ја пишува својата брошура „Кризата на социјалдемократијата“ (позната и како „Јуниус брошура“) која стана теоретска основа на Спартаковиот Сојуз. Во затвор го дочекува и избувнувањето на [[Руска револуција|Руската револуција]] и иако го оценува позитивно доаѓањето на власт на болшевиците, има неколку клучни забелешки кон нивното владеење, вклучувајќи ја нивната недемократичност, потпишувањето на [[Брест-литовскиот договор|Брест-литовскиот мировен договор]] со [[Германија]] и друго. Во септември 1918, сè уште во затвор, го пишува своето најпознато дело, „Кон Руската револуција", изнесувајќи ги во него своите забелешки кон руските болшевици. Сепак, откако по падот на монархијата во Германија во ноември [[1918]] е ослободена од затвор, решава да не го објавува ова свое дело, а тоа ќе биде објавено кон крајот на [[1921]] година од страна на [[Пол Леви]], тогашниот водач на Комунистичката партија на Германија.
 
По излегувањето од затвор, Луксембург веднаш започнува со револуционерна агитација, разобличувајќи го опортунизмот на владејачките социјалдемократи. Не можејќи да најдат заеднички јазик со раководството на Независната социјалдемократската партија на Германија, во декември таа и Либкнехт ја основаат Германска комунистичка партија.