Разлика помеѓу преработките на „Георгиј Маленков“

Додадени 388 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с
|profession = политичар
|party = [[КПСС]]}}
'''Георгиј Максимилианович Маленков''' ([[руски]]: ''Георгий Максимилианович Маленко́в'') бил советски политичар, виден деец на [[КПСС]] со [[Македонци|македонско]] потекло.<ref name="Haslam">{{cite book|last=Haslam|first=Jonathon|title=Russia's Cold War: From the October Revolution to the Fall of the Wall|url=http://books.google.com/books?id=Sl5orE32HzcC&pg=PA136&dq=%22malenkov%22+%22macedonian%22&hl=en&sa=X&ei=zF8TU_iPHMKRygGFkYHoCw&ved=0CCoQ6AEwAA#v=onepage&q=%22malenkov%22%20%22macedonian%22&f=false|accessdate=2 March 2014|year=2011}}</ref> Во последните години од животот на [[Сталин]] тој станал негов соработник. А по Сталиновата смрт ([[5 март]] [[1953]]) станал премиер на [[СССР|Советскиот сојуз]] ([[1953]] - [[1955]]).
 
== Надворешни врски ==
* [http://republika.mk/?p=112523 Македонецот кој ги спречи Сталин и Тито да предизвикаат Трета светска војна] — „Република“ {{mk}}
{{reflist}}
 
 
{{Русија-политичар-никулец}}
2.137

уредувања