Повреда: Разлика помеѓу преработките

Додадени 102 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{бб|Неисполнување на одредени критериуми за квалитет}}
 
'''Повреда''' — оштетување на [[Организам|организмот]] под дејство на некој надворешен фактор т.е надворешна сила. Според причината која ги предизвикала повредите се делат на:
* Механички;