Разлика помеѓу преработките на „Костур (округ)“

Одземени 4 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (→‎Општини и заедници: Removed 4 sitelink(s) migrated to an item on Wikidata)
с
 
== Географија ==
Таа се граничи со префектурите [[Префектура Лерин|Лерин]] на север, [[Префектура Кожани|Кожани]] на исток, [[Префектура ГревенаГребен|ГревенаГребен]] на југ и [[Префектура Јанина|Јанина]] на југо-запад. Нејзина западна граница е [[Албанија]].
 
Поголеми планини се [[Нередска Планина]] на север, [[Грамос]] на југ. Најголема река е [[Бистрица]]