Разлика помеѓу преработките на „14 март (родени)“

Додадени 8 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1820]] 
|[[ВиториоВиктор Емануел ВториII]], [[италија]]нски крал, прв монарх на обединета [[Италија]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1862]] 
|[[Вилхелм Бјеркнес]], основач на метеорологијата како наука.
|-
|valign="top" align="right"|[[1866]] 
|[[Алексеј Троицки]], руски шаховски композитор.
|-
|valign="top" align="right"|[[1879]] 
|[[Алберт Ајнштајн]], физичар, најистакнат теоретичар на новата епоха во физиката.
|-
|valign="top" align="right"|[[1927]] 
|[[Методија Симоновски]], македонски етномузиколог и поет за деца.
|-
|valign="top" align="right"|[[1930]] 
|[[Бистрица Миркуловска]], македонски поет, раскажувач, писател за деца и преведувач.
|}
<noinclude>