Кримскотатарска азбука: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Кримска татарска азбука на Кримскотатарска азбука)
сНема опис на уредувањето
'''Кримската татарскаКримскотатарската азбука''' е [[азбука]] што ја користи [[кримскикримскотатарски татарскијазик|кримскотатарскиот јазик]]. Азбуката е базирана на [[кирилица]]та со одредени модификацииприлагодувања што се потребни за фонетско-фонолошкиот систем на јазикот.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Кримската татарска азбука''' е [[азбука]] што ја користи [[кримски татарски јазик]]. Азбуката е базирана на [[кирилица]]та со одредени модификации што се потребни за фонетско-фонолошкиот систем на јазикот.
 
=== Кирилична азбука ===