Разлика помеѓу преработките на „Референдум во Македонија (1991)“

с
 
== Референдумски резултати ==
[[Податотека:Results of the Macedonian independence referendum, 1991.jpg|мини|леводесно|300п|Резултати од референдумот]]
 
На гласањето, според официјалните податоци, од 1.495.807 гласачи излегле 1.132.981 граѓанин со право на глас или 71,85%, а од вкупниот број граѓани кои гласале на Референдумот '''позитивно се изјасниле 1.079.308 граѓани''' односно '''95,26%''' (односно 72,16% од вкупниот број на граѓани со право на глас).<ref>[http://www.sec.mk/arhiva/1990_Referendum/Izvestaj_za_sproveden_referendum_1990.pdf Републичка изборна комисија „Извештај за спроведувањето и резултатот од претходното изјаснување на граѓаните на Република Македонија на референдумот одржан на 8 септември 1991 година“, 2 стр.]</ref>